-3 % za like

Články a myšlienky


‹ Úvod

rizika vody

Život ľudi v 21 storoči priniesol významné technické vymoženosti, ale taktiež vytvoril predpoklady na zvýšený počet degeneratívnych a chronických ochorení. V dôsledku zvýšeného použitia priemyselných látok, syntetických hnojív, palív, plastov, farbív, konzervačných látok a farmaceutických liekov, vodovodná voda, ktorá bola kedysi považovaná ako zdraviu nezavadná sa čoraz častejsie označuje ako zdraviu škodlivá substancia.

Početné štúdie nezávislých laboratorií po celom svete, upozorňujú čoraz viac na nebezpečenstvo pitia vodovodnej vody, ktoré vedie ľudí k prehodnoteniu kvality ich konzumovanej vody. Zatiaľ čo niektoré vodné nečistoty pochádzajú z prírodných zdrojov - ako sú patogény z voľnej prírody, ťažšie nečistoty sú z veľkej časti v dôsledku ľudskej činnosti. Napríklad aj samotné látky použité na úpravy vody v čističkách, reagujú s organickými chemikáliami a tažkými kovmi a vytvárajú nebezpečnejšie látky ako trihalometany, ktorú ohrozujú naše zdravie.

 


Závažné účinky zahŕňajú zníženie rastu a rozvoja ,rakovinu, poškodenie nervového systému, a v extrémnych prípadoch až smrť . Ťažké kovy ako je ortuť a olovo v spojení farmaceutických látok obsiahnutých vo vode, môžu tiež spôsobiť autoimúnne ochorenia, ako je reumatoidná artritída, endometrióza a choroby obličiek, obehového systému a neurologické ochorenia ako Alzheimer alebo Parkinson.

Dojčatá a malé deti sú citlivejšie na toxické účinky ťažkých kovov a konzumácia takej vody môže mať za následok poruchy učenia, poruchy pamäti , poškodenie nervovej sústavy a problémy so správaním, zvýšenu agresivitu a hyperaktívnosť.


NEBEZPEČNÉ LÁTKY VO VODOVODNEJ VODE


CHLÓR a THM (trihalometány)

Chlór, ktorý sa používa v čističkách na dezinfekciu reaguje s inými chemickými prvkami a vytvára toxickú karcinogénnu látku - trihalometán ( THM ). Trihalometány patria do skupiny B rakovinotvorných látok ( to znamená, že spôsobujú rakovinu na laboratórnych zvieratách). Trihalometány sú prepojené s chorobami reproduktívnych (rozmnožovacích) orgánov, rakoviny hrubého čreva a močového mechúra, astmy, ekzémami, kardiovaskulárnymi chorobami a Downovým syndrómom.

FLUÓR
Výskum na nebezpečenstvo fluoridu ukázalo, že veľké množstvo fluóru vo vode, nápojoch, potravinách a zubnej paste môže spôsobiť : poškodenie mozgu, nižšie IQ u detí, osteosarkóm (zriedkavá forma rakoviny kostí u detí), zvýšené riziko zlomenín u starších ľudí, fluorózu (hnedé a biele škrvrny na zuboch, povrchové nerovnosti), kostnú fluorózu ( začiatky osteoporózy), artritídu, zníženú funkcie štítnej žľazy.


KOVY A ANORGANICKÉ CHEMIKÁLIE

ARZÉN
Arzén je jedovatý prvok bežne sa vyskytujúci v horninách a pôde a ktorý sa môže dostať do pitnej vody z priemyselných látok, zo spaľovania uhlia a tavenia medi. Riziká sú hlavne : rakovina kože, pľúc, močového mechúra a obličiek, zmeny pigmentácie, hyperkeratóza a cukrovka typu 2.

OLOVO
Olovo je kumulatívny jed, ktorý zostáva v tkanive natrvalo a to najmä v mozgovom tkanive.Vodovodné potrubia sú často vyrobené z olova, ktoré postupne korodujú a uvoľňujú mikročiastočky do prúdu vody. Olovo v pitnej vode a potravinách bolo spojené s najrôznejšími telesnými a duševnými poruchami, od základných neurologických procesov až po gastrointestinálne poruchy, poruchy reprodukčných procesov u mužov i žien a choroby obličiek, predcasné pôrody nízkej pôrodnej hmotnosti a vývojové oneskorenie u dieťaťa, dyslexia, poruchy spravania, hyperaktivita.

MEĎ
Meď sa len zriedkavo vyskytuje vo vode.Je nevyhnutným stopovým prvkom ale je aj potenciálne toxický kov.Najviac kontaminácie medi pochádza z vodovodných potrubí, v dôsledku korózie medených rúr.
Lekársky výskum ukazuje, že vysoký príjem medi u malých detí v dlhodobom horizonte môže spôsobiť poškodenie pečene alebo dokonca smrť a u dospelých spôsobuje vracanie,hnačku, žalúdočné kŕče, nevoľnosť, bolesti hlavy a závraty. Symptómy sú často chápané ako chrípka alebo časté nádchy. Dôkazy nasvedčujú tomu, že meď môže byť tiež príčinou mnohých degeneratívnych ochorení ako je Alzheimerova choroba a arterioskleróza .


HLINÍK
Hliník patrí medzi najviac toxické kovy poškodzujúce všetky typy tkanív v našom tele . Je to bio – akumulačný kov, ktorý má tendenciu sa hromadiť hlavne v mozgu a kostiach. Poškodzuje nervový systém a jeho účinky boli spojené s chudokrvnosťou, pamäťovými deficitmi, stratou pamäte, bolestami hlavy, podráždenosťou, nespavosťou, poruchami učenia, demenciou, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Je tiež známe, že spôsobuje mäknutie kostí a kostnej hmoty, zlyhanie obličiek a ďalšie poškodenie mäkkých tkanív.


ORTUŤ
Ortuť je vysoko toxická chemická látka ktorá pôsobí na nervový systém a spôsobuje príznaky ako podráždenosť, nervozita, poruchy zraku a sluchu, problémy s pamaťou, nespavosťou, neschopnosť sústrediť sa a venovať pozornosť, oneskorený vývoj jazyka, zhoršenie pamäte, poruchy motorickej koordinácie.


KADMIUM
Kadmium je bioakumulačná látka, čo znamená, že telo ju vstrebáva a nie je schopné ju spracovať a vylúčiť v dobe, ktorá by bola bezpečná pre zdravie. Ovplyvňuje činnosť obličiek a pečene, podrážduje činnosť srdca a pľúc, nahromaďuje tekutinu v pľúcach, kosti sú viac náchylné na zlomeniny a spôsobuje poruchy reprodukčných orgánov.


NIKEL
Malé množstvo niklu je potrebné v ľudskom tele na produkciu červených krviniek, ale v nadmernom množstve sa môže stať mierne jedovatý.Dlhodobá konzumácia vody bohatej na nikel môže spôsobiť zníženie telesnej hmotnosti, poruchy srdca a pečene a podráždenie pokožky.Fontána EVA a jej filtračný proces sa postará o čistú a nezávadnú vodu, ktorá spĺňa aj tie najnáročnejšie požiadavky na zachovanie zdravej a liečivej sily vody.EVA fontána + vodovodná voda = Vaše Zdravie a VitalitaMailinglist

Pridajte vašu adresu do nášho mailinglistu Dostávajte pravidelné správy o novinkách a akciách v nasej ponuke
Súhlasím s tým, že biohome.sk može posielať e-maily na uvedenú adresu.