-3 % za like

Môj príbeh

am

Som Martina Kruľáková a som šíriteľkou zdravej výživy a bio výrobkov. Zaoberám sa poradenstvom a zásadami zdravého a chutného stravovania „šité na mieru“.

K zdravej výžive som sa dostala už vo svojich 18. rokoch, kedy som pochopila základné princípy zdravého stravovania, ale aj dopady či dôsledky na telo, ak sa podľa nich neriadime. Dlhé roky som aj ja mala zdravotné problémy, o ktorých som ani netušila, resp. nechcela si ich pripustiť. Jednotlivé príznaky choroby mi pripadali úplne normálne. Veď kto by už, v dnešnej dobe, bol úplne zdravý? Trpela som silnou anémiou, v dôsledku čoho som bola permanentne unavená, nemala energiu navyše, neustále som bola ospalá a bez chuti do života. Mnohokrát boli moje dni sprevádzané výkyvmi nálad, či jemnými "depkami", alebo, ako som si nahovárala, boli to len horšie dni. Príznaky som ignorovala, veď je to úplne normálne. Lekári mi pri každej návšteve predpisovali nové a silnejšie lieky, lebo predošlé nezabrali. Po čase som ich odmietala brať, pretože mi spôsobovali kopu žalúdočných problémov. Moje problémy sa postupne zhoršovali, čoho odrazom bola zhoršená pleť, vypadané vlasy a ešte menej energie.

Až som si konečne jedného dňa povedala dosť, treba vyriešiť problém!!! Požiadala som o odborné vyšetrenie. Výsledok? Celiakia. Konečne som si vydýchla. Konečne som po dlhých rokoch trápenia, zdravotných komplikácii a nevedomosti vedela príčinu a mohla ju začať riešiť. Len pre upresnenie, alebo jednoduché vysvetlenie, čo celiakia znamená. Telo nespracováva lepok zo stravy, ktorý sa vyskytuje v pšenici, či iných bežných potravinách. V dôsledku toho vzniká v tenkom čreve zápal, ktorý ničí klky. Tie majú za úlohu prepúšťať všetky potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky potrebné pre zdravé fungovanie nášho tela. Príznaky tejto choroby ako aj jej dôsledky sú rôznorodé, u každého sa prejavujú inak a tiež v inom veku.

Ja som už ale nechcela nič nechávať na náhodu a rozhodla sa pre plnohodnotné dovýživenie svojho tela. Ak som si zrátala celé roky mojej nevedomosti o chorobe a nedostatočnú výživu orgánov, rozhodnutie bolo o to pevnejšie. Investovala som do svojho zdravia, do potrebnej výživy a hlavne, do kvalitnej stravy. Výsledok?

Môj život sa zmenil o 100 %. Ja som až v 32 rokoch zistila, aké to je, ak je človek skutočne zdravý. Vrátila sa mi chuť žiť, náboj a energia, s ktorou sa zobúdzam každý deň a ktorú som pred tým nepoznala. Moja pleť sa zlepšila o 80 %, vlasy mi zhustli, rastú oveľa rýchlejšie, z čoho má radosť hlavne moja kaderníčka :-). Ľudia, ktorí ma dlhšiu dobu nevideli, sami rozprávajú o mojej premene. Ja som dostala chuť žiť naplno, otvorili sa mi nové možnosti a príležitosti, ktoré som pred tým nevidela. Byť zdravým je to najúžasnejšie poznanie, aké som doposiaľ objavila.

A to je hlavný dôvod, prečo som sa rozhodla svoj príbeh rozprávať ďalej. Človek by mal jesť to, čo jeho telo potrebuje, ale väčšinou je to, čo mu chutí. Zdravie si však udrží len vtedy, ak mu bude chutiť to, čo potrebuje. Túto myšlienku vyslovil ešte kedysi dávno grécky lekár Pyké. Denne sa mnohí presviedčame o jeho pravde.

Mojim cieľom je ukázať vám primeranú a správnu cestu k zdravým potravinám. Dokonca vás naučím, že aj zdravá strava je chutná a lacná.

Zdravie je najväčší dar, ktorý sme mohli dostať, preto urobte maximum, aby ste ho získali späť, alebo si ho udržali.